Komora normobaryczna, to pomieszczenie, w którym panuje podwyższone ciśnienie(1500hPa), zwiększona ilość tlenu(40%), dwutlenku węgla(2%) oraz wodoru (ok. 0,5%).
W atmosferze ziemskiej ciśnienie jest około 1000 hPa, tlen jest na poziomie ok. 21%, a dwutlenek węgla nie przekracza 0,03%.
Głównym zadaniem komór normobrycznych jest zapewnienie jak najbardziej optymalnych parametrów mieszanki oddechowej, które będą skutecznie wspomagały zdrowie. Taka sesja jest całkowicie bezpieczna i naturalna, nie ma więc żadnego negatywnego wpływu na poprawne funkcjonowanie organizmu.
Dzięki sesji w normobarii, możliwe jest lepsze przyswajanie tlenu przez komórki organizmu człowieka. Liczne badania nad odpowiednim dotlenieniem organizmu wykazały,
że systematyczne przebywanie w podwyższonym ciśnieniu znacząco wpływa na zwiększenie ilości komórek macierzystych, pełniących niezwykle ważną rolę podczas odbudowy organów ludzkich. W codziennych warunkach atmosferycznych, organizm ludzki pobiera maksymalnie 30% tlenu podczas procesu oddychania. Im wyższe ciśnienie, tym organizm skuteczniej wykorzystuje dochodzący do niego tlen. Dwutlenek węgla pełni niezbędną rolę podczas transportu tlenu do komórek i krwiobiegu. Jego niedobór znacząco obniża skuteczność dotlenienia wszystkich komórek, dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć organizmowi
jego optymalną ilość. Obecny w powietrzu wodór wpływa z kolei na neutralizowanie rodników hydroksylowych, które w dużej mierze odpowiadają za procesy starzenia. Wodór cząsteczkowy jest niezwykle skutecznym antyoksydantem – chroni komórki ciała przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki.
Pozytywne aspekty korzystania z normobarii:
- Zwiększenie wydolności fizycznej,
- poprawa kondycji psychicznej,
- usprawnienie zdolności zapamiętywania,
- stymulacja produkcji kolagenu i elastyny,
- spowalnianie procesu starzenia,
- poprawa jakości snu,
- poprawa kondycji skóry,
- zmniejszenie uczucie zmęczenia,
- poprawa funkcjonowania naczyń krwionośnych,
- dotlenienie wszystkich komórek ciała,
- ograniczenie występowania stanów zapalnych,
- zwiększenie oraz aktywacja komórek macierzystych,
- zwiększenie aktywności osteoklastów oraz osteoblastów (komórki odpowiadające za zdrowie kości),
- zmniejszenie obrzęków uszkodzonych tkanek.
Sesja w normobarii jest całkowicie bezbolesna, jednak ostateczne odczucia zależne są od indywidualnych uwarunkowań. Niektórym towarzyszy delikatny dyskomfort
w obrębie narządu słuchu, który najczęściej samoistnie mija po kilku minutach. Ważne jest jednak to, że po wizycie w kapsule nie występują żadne powikłania lub objawy niepożądane. Komory normobaryczne przed każdą wizytą gości są odpowiednio sprzątane, dezynfekowane, aby w pełni zapewnić jak najbardziej optymalne warunki. Jedna sesja trwa najczęściej ok. 2h.
Przeciwwskazania do korzystania z terapii normobarycznej:
- uszkodzona błona bębenkowa,
- przeziębienie, grypa , infekcja układu oddechowego, a także katar,
- zapalenie zatok,
- ciąża,
- rozrusznik serca,
- choroby płuc,
- nowotwory leczone chemioterapią,
- rozedma płuc,
- padaczka,
- operacje przeprowadzone w okolicach klatki piersiowej lub kości skroniowej.
Normobaria jest idealnym miejscem w którym można odpowiednio się dotlenić.
Oczywiście, już jedna wizyta w komorze normobarycznej pomaga dotlenić wszystkie komórki ciała, jednak najlepsze efekty zauważalne są po kilku sesjach.